Rozmiary znaków drogowych

Rozmiary znaków drogowych

Znaki drogowe posiadają określone klasy techniczne i administracyjne, które warunkują ich zastosowanie na danym typie drogi i w określonej lokalizacji. Znaki drogowe kupowane mogą być w różnych rozmiarach.


W artykule


Rozmiary znaków drogowych

Rozmiar znaku drogowego ma bezpośredni wpływ na jego widoczność, a więc również na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Istnieje podstawowy podział na 5 poszczególnych wielkości znaków drogowych pionowych.

Każdy rodzaj znaku może posiadać inne wymiary dla poszczególnych kategorii. Wszystkie grupy wielkości znaków posiadają swoje indywidualne zastosowanie na danych typach dróg.

5 podstawowych grup znaków drogowych

(W) Znaki wielkie - wykorzystywane wyłącznie na autostradach, przy jezdniach głównych.

(D) Znaki duże - stosowane na drogach ekspresowych obok jezdni głównych, na drogach dwujezdniowych zarówno w obszarze zabudowanym, jak i niezabudowanym, na drogach o ograniczeniu prędkości przekraczającym 60 km/H.

(S) Znaki średnie - wykorzystywane na łączeniach dróg ekspresowych i autostrad, na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych posiadających jeden pas jezdni.

(M) Znaki małe - stosowane jedynie na drogach gminnych oraz przy drogach powiatowych jako drogowskazy tablicowe.

(MI) Znaki mini - wykorzystywane jedynie na drogach w obszarze zabudowanym, w przypadku gdy nie ma możliwości zastosowania większych znaków. Stosowane także na ulicach zabytkowych miast oraz jako słupki przeszkodowe i tablice kierujące.

Szerokości poszczególnych rodzajów znaków

Znaki drogowe informacyjne - Wielki - 1200 mm, Duży - 900 mm, Średni - 600 mm, Mały - 600 mm, Mini - 400 mm.

Znaki drogowe nakazu - Wielki - 1000 mm, Duży - 900 mm, Średni - 800 mm, Mały - 600 mm, Mini - 400 mm.

Znaki drogowe zakazu - Wielki - 1200 mm, Duży - 1050 mm, Średni - 900 mm, Mały - 750 mm, Mini - 600 mm.

Znaki drogowe ostrzegawcze - Wielki - 1200 mm, Duży - 1050 mm, Średni - 900 mm, Mały - 750 mm, Mini - 600 mm.

Najczęstsze wyjątki w stosowaniu wielkości znaków

Wielkość znaków drogowych pionowych zawsze określana jest na podstawie widoczności i bezpieczeństwa na drodze.

W miejscach gdzie znak może ograniczać widoczność, stosuje się znaki o rozmiarach mniejszych od zalecanych w przepisach. Przykładem takich miejsc może być otoczenie przejść dla pieszych, zachowanie odpowiedniej widoczności może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia.

W sytuacjach robót drogowych wykonywanych na jezdni stosuje się znaki o jedną jednostkę większe od określonych dla danego rodzaju drogi. Wyjątkiem są autostrady, gdzie zawsze stosuje się znaki wielkie.

Indywidualną wielkość często stosuje się również w przypadku znaków nakazu C-9, C-10 i C-11. Nie inaczej jest w przypadku znaków A-7 i B-20.

Rozmiary znaków drogowych - elementy towarzyszące

Dobór odpowiedniej wielkości znaku drogowego pionowego to nie jedyna rzecz zwiększająca bezpieczeństwo na drodze.

Nie mniej ważne są wszelkiego rodzaju elementy dodatkowe oraz znaki poziome. Kluczową kwestią jest odpowiednie dobranie wszystkich elementów, tak by doskonale ze sobą współgrały. Są to rzeczy, o których warto pamiętać, znakując drogę publiczną.

Progi zwalniające, elementy BRD

Oprócz znaków drogowych, w naszym sklepie dostępne jest wiele rodzajów progów zwalniających oraz wszelkiego rodzaju elementy BRD, które mogą służyć jako doskonały sposób oznakowania wielu wrażliwych miejsc na drodze.

Elementy BRD mogą również służyć jako uzupełnienie prywatnych uliczek oraz parkingów. Zastosowane tam słupki i ograniczniki znacząco zmniejszają ryzyko uszkodzenia pojazdu.

W ofercie:

  • lustra drogowe
  • ograniczniki drogowe
  • ograniczniki chodnikowe
  • progi zwalniające
  • progi podrzutowe
  • ograniczniki parkingowe
  • słupki różnego rodzaju

Malowanie znaków drogowych poziomych i azyle dla pieszych

Profesjonalne wykonawstwo oznakowania poziomego gwarantuje nie tylko wysoką trwałość znaków, lecz także czytelność i spójność wszystkich elementów. Kompletne wykonanie linii, oznakowania miejsc parkingowych i pasów drogowych wraz z wykonaniem wszystkich pomiarów znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Podobnie jest w przypadku wysepek dla pieszych. Nasza firma posiada także w sprzedaży azyle dla pieszych wraz z profesjonalnymi pomiarami i montażem.

Zobacz również wpisy

Droga wewnętrzna od A do Z

Czym właściwie jest droga wewnętrzna i jakie obowiązują na niej przepisy? Jakie oznakowanie powinno być stosowane na drodze niepublicznej? Wyjaśniamy.

Bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym

Bezpieczeństwo to najważniejsza sprawa na drodze. Zbyt szybka jazda to nie jedyne zagrożenie na drodze. Przejazdy kolejowe są miejscami, gdzie zachować należy szczególną ostrożność.

Hierarchia na drodze - pierwszeństwo, znaki, sygnalizacja świetlna

Przepisy drogowe można zaliczyć do jednych z najważniejszych zasad, obowiązujących we współczesnym świecie.