Prawidłowy montaż znaków drogowych

Prawidłowy montaż znaków drogowych

Znaki drogowe umożliwiają zorganizowanie ruchu na drogach. Znaki drogowe powinny być zamontowane w prawidłowy sposób i w odpowiednich miejscach. W ten sposób pozostaną czytelne dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Oto najważniejsze zasady dotyczące umieszczania znaków drogowych.

Przepisy i regulacje prawne

Warto podkreślić, że znaków drogowych nie wolno stawiać samodzielnie. Przepisy dotyczące montażu znaków drogowych ściśle określają miejsca oraz sposoby umieszczania znaków na drodze.

Zabronione jest także samodzielne usuwanie i niszczenie znaków drogowych. Zarówno za samowolę w kwestii stawiania, jak i usuwania znaku grożą grzywny i mandaty. Zwykle ich kwota waha się między wartością 100 a 400 zł.

Regulacje dotyczące oznakowania dróg dotyczą nie tylko wyglądu samych znaków drogowych i grafik znajdujących się na nich. Przepisami obwarowane są także takie aspekty jak miejsce zamontowania znaku, odległość od punktu o którym informuje, ile znaków drogowych naraz może znajdować się na jednym słupie i w bezpośredniej bliskości oraz jaka wysokość umieszczenia znaku drogowego jest wymagana przez prawo.

Zasady dotyczące ustawiania znaków drogowych

Przepisy umieszczania znaków na drodze określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania na drogach.

Zasadniczo, znaki drogowe umieszcza się po prawej stronie jezdni, dopuszcza się także umieszczanie znaków nad jezdnią. W takim wypadku jednak mogą to być jedynie takie znaki, które dotyczą wszystkich pasów ruchu.

Znaki po lewej stronie drogi wedle obowiązujących przepisów stanowią w większości przypadków powtórzenie znaku umieszczonego po prawej stronie.

Poszczególne znaki powinna dzielić ściśle określona odległość. Montaż znaków na różnych rodzajach dróg wymaga innych odległości:

  • 50 metrów, na drogach o dopuszczalnej prędkości przekraczającej 90 km/h
  • 20 metrów, na drogach o dopuszczalnej prędkości przekraczającej 60 km/h
  • 10 metrów, na pozostałych drogach

Obowiązujące odległości umieszczania znaków drogowych

Przepisy określają także inne parametry, między innymi odległości znaków od krawędzi jezdni. W przypadku dróg z poboczem jest to odległość nie mniejsza niż pół metra od krawędzi korony drogi.

Z kolei, na drogach gruntowych i drogach z poboczami o nawierzchni twardej minimalna odległość wynosi pół metra od krawędzi pobocza.

W przypadku dróg z szerokim nasypem znaki montuje się w odległości do 5 metrów od krawędzi jezdni. W przypadku ulic, znaki powinny być postawione w przedziale odległości od 0,5 do 2 metrów od krawędzi drogi.

Wysokość umiejscowienia znaków drogowych

Przepisy regulują także wysokość, na jakiej powinny zostać umieszczone znaki. W tej kwestii sprawa jest nieco łatwiejsza. Dolna krawędź znaku zgodnie z przepisami nie może znajdować się niżej niż na wysokości 2 metrów od poziomu drogi.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której znak ustawiony jest na chodniku w obszarze zabudowanym – minimalna wysokość w takiej sytuacji wynosi 2,2 metra.

Zasady dotyczące znaków i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego

Wiele znaków drogowych, progów zwalniających lub innych udogodnień zwiększających bezpieczeństwo montowanych jest z inicjatywy mieszkańców. Warto wiedzieć jak przepisy odnoszą się do tak ważnych kwestii.

Przejście dla pieszych

Odpowiednie oznaczenie przejścia dla pieszych jest niezwykle istotne, szczególnie w pobliżu szkół, przedszkoli i miejsc, gdzie przebywają dzieci.

O przejściu dla pieszych informuje znak A-16. Odległości jakie należy zachować stawiając znak ostrzegający o przejściu również określają przepisy. Podobnie jak w przypadku innych znaków ostrzegawczych odległość od znaku do miejsca niebezpiecznego wynosi od 150 m do 300 m na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h, a do 100 m na pozostałych drogach.

Istnieje również możliwość określenia dokładnej odległości, w tym celu należy pod znakiem umieścić tabliczkę wskazującą odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego.

Próg zwalniający

Progi zwalniające to elementy często pojawiające się na drogach osiedlowych, a także przed przejściami dla pieszych. Jakie są regulacje dotyczące ich odległości od budynku i od znaku? Odległości te są określone i wynoszą:

  • minimum 40 m od skrzyżowania
  • nie mniej niż 30 m od przejścia dla pieszych, chyba, że pasy znajdują się bezpośrednio na progu
  • powinien o nich informować odpowiedni znak umieszczony od 15 do 20 m od progu

Zasady montażu luster drogowych

W wypadku niebezpiecznych wyjazdów z drogi podporządkowanej doskonale sprawdzają się lustra drogowe. Stosuje się je w miejscach, gdzie stojące przy drodze obiekty ograniczają widoczność.

Należy podkreślić, że przepisy zabraniają samodzielnego montażu luster. W celu ustalenia miejsca i montażu takiego lustra koniecznie należy uzyskać zgodę zarządcy drogi oraz organu zarządzającego ruchem.

Pomimo faktu, że niemożliwy jest samodzielny montaż znaków drogowych, ani urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego warto znać zasady dotyczące ich montażu.

Wiele znaków i urządzeń zostało montowanych jest na wniosek mieszkańców. Prawidłowe usytuowanie i odczytywanie znaków zwiększa bezpieczeństwo na drogach, które leży w interesie wszystkich obywateli.

Zobacz produkty

Próg zwalniający typ PZ 400 E

Próg zwalniający typ PZ 400 E

Element  wewnę..

88,56PLN Cena netto: 72,00PLN

Lustra Drogowe Okrągłe

Lustra Drogowe Okrągłe

Lustra Drogowe Okrąg..

338,25PLN Cena netto: 275,00PLN

Znak drogowy ostrzegawczy A-16

Znak drogowy ostrzegawczy A-16

Znak drogowy - prze..

55,35PLN Cena netto: 45,00PLN