Znak nakaz jazdy prosto – jak, kiedy i gdzie?

Znak nakaz jazdy prosto – jak, kiedy i gdzie?

Znaki nakazu, czyli znaki typu C posiadają charakterystyczny niebieski kolor i kształt koła. Czasami jednak mogą one być mylone – np. ze znakiem "droga jednokierunkowa". Co jeszcze warto o nich wiedzieć?


W artykule


Czym są znaki nakazu, jakie są ich rodzaje oraz, co oznacza poziomy znak nakazu jazdy na wprost? Jakie mandaty obowiązują za niestosowanie się do znaków nakazu oraz, czy zawracanie za takim znakiem jest dopuszczalne?

Znaki nakazu – co oznaczają?

Znaki nakazu, zamiennie określane również jako znaki typu C narzucają uczestnikom ruchu drogowego określony sposób jazdy.

Mogą one m.in. wskazywać minimalną prędkość, nakazywać korzystania z drogi dla nich przeznaczonej dla konkretnych uczestników ruchu drogowego (np. chodnika w przypadku pieszych), narzucać obowiązek korzystania z łańcuchów antypoślizgowych lub nakazywać im poruszać się w konkretnym kierunku – jak znak nakaz jazdy prosto, który może zostać umieszczony np. na skrzyżowaniu.

Posiadają one kształt koła o niebieskim tle oraz wpisane w koło, białe symbole, które mogą się zmieniać – w zależności od znaku. Jedynym wyjątkiem jest znak C-17, który ma kształt prostokąta i wpisany wewnątrz znak nakazu.

Można go rozpoznać po dodatkowej tabliczce, która wyłącza z obowiązku stosowania się do nakazu konkretną grupę użytkowników drogi (np. osoby niepełnosprawne, samochody dostawcze itp.).

Gdzie pojawiają się znaki nakazu?

Należące do tej grupy znaki umieszcza się w miejscach, w których osoba kierująca pojazdem musi zastosować się do danego nakazu – w trybie natychmiastowym. Brak reakcji ze strony kierowcy może powodować stan zagrożenia dla innych użytkowników drogi lub spowodować na drodze brak płynności ruchu.

Jakie znaki informują o nakazie jazdy prosto?

Znaki nakazu to grupa 22 znaków, które oznaczone są literką C oraz numerem porządkowym.

Wśród nich znajduje się również znak nakaz jazdy prosto, który występuje w kilku wariantach. Należą do nich:

Nakaz jazdy prosto przez skrzyżowanie (znak C-5)

Umieszcza się go na skrzyżowaniach w przypadku, gdy:

  • Skręcanie pojazdów stanowi utrudnienie dla pieszych
  • Skręcanie jest utrudnione lub zagraża bezpieczeństwu uczestników ruchu – np. ze względu na duże natężenie ruchu na drodze poprzecznej
  • Ruch na drodze poprzecznej zamknięto znakiem zakazem ruchu (B-1) lub zakazem wjazdu (B-2)
  • Kąt pomiędzy osiami obu dróg (dochodzą i poprzeczną) lub pomiędzy krawędzią jezdni drogi poprzecznej a osią drogi dochodzącej wynosi poniżej 20°

Ponadto można go również spotkać poza skrzyżowaniami. Jest tak m.in.  w miejscach. w których dochodzi do skrzyżowania się kierunków ruchu – gdy należy wyeliminować możliwość skręcania. Taki nakaz jazdy prosto pojawia się często przy obiektach przydrożnych takich jak stacje paliw.

Znak ten oznacza więc, że po jego minięciu należy jechać prosto, aż do miejsca, w którym zmiana kierunku jazdy będzie możliwa.

Nakaz jazdy prosto lub w prawo (znak C-6)

Nakaz jazdy prosto lub w prawo oznacza, że uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek poruszania się na wprost lub skręcenia w prawo. Jeżeli jednak na drodze nie ma możliwości skręcania z wlotu w lewo – w tym miejscu pojawi się zakaz skręcania w lewo (B-21). Z kolei w przypadku, gdy mamy do czynienia ze skrzyżowaniem, które ma więcej niż 4 wloty – należy zakazać skręcania w lewo w obie sąsiadujące ze sobą drogi.

W tym przypadku pojawia się więc znak C-6 i ewentualnie znak C-7.

Nakaz jazdy prosto lub w lewo (znak C-7)

Nakaz jazdy prosto lub w lewo oznacza, że użytkownicy drogi mają obowiązek poruszania się na wprost lub skręcenia w lewo. Jeżeli jednak na drodze nie ma możliwości skręcania z wlotu w prawo – w tym miejscu pojawi się zakaz skręcania w prawo (B-22).

Z kolei w przypadku, gdy mamy do czynienia ze skrzyżowaniem, które ma więcej niż 4 wloty – należy zakazać skręcania w lewo w obie sąsiadujące ze sobą drogi.

W tym przypadku pojawia się więc znak C-7 i ewentualnie znak C-6.

Nakaz jazdy w prawo lub w lewo (znak C-8)

To znak, który narzuca uczestnikom ruchu drogowego obowiązek skręcenia – w prawo lub w lewo. Spotyka się go przed skrzyżowaniami, na których jazda na wprost przez skrzyżowanie jest niemożliwa ze względu na geometrię skrzyżowania lub przyjętą organizację ruchu drogowego.

Nakaz jazdy prosto a droga jednokierunkowa

Oba znaki wyglądają podobnie – znajduje się bowiem na nich biała strzałka na błękitnym tle. Różnica pomiędzy znakiem nakaz jazdy prosto (C-5) a droga jednokierunkowa (D-3) jest jednak łatwa do zapamiętania. Polega ona na tym, że drugi ze znaków ma formę kwadratu.

Z kolei nakaz jazdy prosto jest okrągły i umieszcza się go wyłącznie przed skrzyżowaniem, na którym nie można skręcić, ani zawrócić. W przeciwieństwie do niego znak D-3 umożliwia swobodne skręcanie.

Cofanie a nakaz jazdy prosto

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 23 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym) cofanie pojazdem jest zabronione, gdy pojazd porusza się w tunelu, na wiadukcie, moście, drodze ekspresowej i autostradzie. Cofanie na drodze oznaczonej znakiem nakazu jazdy prosto nie jest więc zabronione.

Należy jednak pamiętać o tym, by zachować szczególną ostrożność oraz by ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu. 

Poziomy nakaz jazdy na wprost

Umieszczane na jezdni znaki poziome mają kolor biały lub żółty i mogą mieć różną postać – np. linie, strzałki, symbole, napisy itp. Jeżeli oba kolory pojawiają się jednocześnie – nadrzędne znaczenie mają znaki w kolorze żółtym i to do nich należy się stosować w pierwszej kolejności.

Szczególnym rodzajem znaku poziomego jest P-8a, czyli strzałka kierunkowa na wprost. Oznacza ona, że pojazdy mogą poruszać się wyłącznie w kierunku wskazanym przez strzałkę (w tym przypadku na wprost).

Nakaz jazdy prosto – co jeszcze warto wiedzieć?

Na końcu warto również wspomnieć o najczęściej popełnianych przez kierowców błędach, które dotyczą znaków nakazu. Poza ich ignorowaniem, wielu kierowców bardzo często zapomina o użyciu kierunkowskazu.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym osoba kierująca pojazdem ma obowiązek informowania innych uczestników ruchu drogowego o planowanej zmianie kierunku jazdy, czy pasa ruchu. W związku z tym w obliczu znaku nakazu również należy go zastosować. Należy również pamiętać o tym, że zawracanie na drodze oznaczonej znakiem nakazu jest zabronione.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za niestosowanie się do znaków nakazu (od C-1 do C-12) grozi mandat w wysokości 250 zł oraz 5 punktów karnych.

Zobacz również wpisy

Oznakowanie poziome - wszystko co musisz wiedzieć

Oznakowanie poziome to znaki drogowe umieszczone na płaskiej płaszczyźnie drogowej. Mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Kto odpowiada za znaki drogowe?

Znaki drogowe to istotny element, którego zadaniem jest usprawnienie poruszania się uczestników ruchu na drodze. Znaki drogowe skłaniają kierowców do podejmowania działań zgodnych z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Zobacz produkty

Znak drogowy nakazu C-5

Znak drogowy nakazu C-5

Znak drogowy - na..

59,04PLN Cena netto: 48,00PLN

Znak drogowy nakazu C-6

Znak drogowy nakazu C-6

Nakaz jazdy prost..

59,04PLN Cena netto: 48,00PLN

Znak drogowy nakazu C-7

Znak drogowy nakazu C-7

Nakaz jazdy prost..

59,04PLN Cena netto: 48,00PLN